Presente do indicativo - czasowniki regularne II grupy

Minęło już sporo czasu od kiedy zamieściłam informacje na temat odmiany czasowników regularnych z I grupy tj. tych zakończonych na -ar. Dzisiaj chciałabym kontynuować ten wątek  i przedstawić Wam wzorce odmiany II grupy w czasie teraźniejszym.Inne czasowniki z tej grupy:

beber - pić
viver - żyć
vencer - zwyciężyć
aprender - uczyć się
vender - sprzedawać
escolher - wybierać
compreender - rozumieć
escrever - pisać
chover - padać
adormecer - zasypiać
conhecer - znać
perceber - rozumieć, zauważyć
enfraquecer - słabnąć
esclarecer - wyjaśniać, oświetlić
entender - rozumieć

P.S. W Portugalskim zamiast formy vós (wy) stosujemy vocês.

Comentários

 1. Czy korzystała Pani może w trakcie nauki z książki- "Gramatyka języka portugalskiego" Perlina? Chciałabym wiedzieć czy jest to podręcznik godny polecenia, w którym zagadnienia gramatyczne zostały gruntownie i w przystępny sposób omówione( choć trzeba przyznać, niestety, iż wybór książek do zgłębiania zawiłości portugalskiego jest znikomy). Trzeba sobie jednak jakoś radzić.

  ResponderEliminar
  Respostas
  1. Niestety nie znam tej książki. Korzystałam jedynie z kursu języka portugalskiego, w którym, oczywiście, gramatyka jest poruszona. Ponadto przywiozłam sobie książkę do gramatyki (napisaną po francusku). To w niej znalazłam dużo szczegółowych informacji.

   Brak pozycji do nauki portugalskiego to spory problem w Polsce. Jednak jest taka księgarnia, która oferuje książki do hiszpańskiego i portugalskiego. Można zamawiać również internetowo.

   Eliminar

Enviar um comentário

Mensagens populares deste blogue

Portugalski, a hiszpański

Jak pisać po portugalsku na komputerze, czyli klawiatura portugalska

Książki do nauki języka portugalskiego (I) - Português XXI