System edukacyjny w Portugalii



Już jutro rozpoczyna się kolejny rok szkolny, a wraz z nim okres wytężonej pracy. Część uczniów czeka na niego z dozą ciekawości, ale większość chciałaby, aby wakacje trwały dłużej. Jednak, jak to mówią, nie można mieć w życiu wszystkiego ;)

Nawiązując do tematu, chciałabym Wam zaprezentować jak wygląda system edukacyjny w Portugalii. Biorąc pod uwagę podział na poszczególne etapy nie odbiega on znacząco od systemu polskiego. Jednak po bliższej analizie możemy dostrzec pewne różnice.



Źródło: Educação e formação em Portugal; Ministério da Educação Setembro de 2007


Podobnie jak w naszym kraju, także w Portugalii możemy skorzystać z tak zwanej edukacji przedszkolnej (a educação pré-escolar). Dostęp do niej mają dzieci, które ukończyły 3 rok życia. Jednak, ma ona charakter fakultatywny.

Kolejnym etapem nauki jest szkolnictwo podstawowe (o ensino básico). W Portugalii zostało ono podzielone na 3 osobne cykle:

1 cykl (1° Ciclo) – obejmuje cztery lata nauki
2 cykl (2° Ciclo) – obejmuje dwa lata nauki
3 cykl (3° Ciclo) – obejmuje trzy lata nauki

Co razem daje nam 9 lat, a edukacja w szkole podstawowej rozpoczyna się w wieku 6 lat i trwa do ukończenia 15 roku życia.

Następny etap stanowi szkolnictwo średnie (o ensino secundário). Edukacja na tym poziomie trwa trzy lata oraz ma charakter jednolity. W czasie nauki mamy dostęp do różnego rodzaju kursów kierunkowych:

Científico-humanísticos
Profissionais
Artísticos Especializados
Tecnologicos

Szkolnictwo wyższe zorganizowane jest w podobny sposób jak w Polsce tj. opiera się na trzech kolejnych stopniach: studia licencjackie (a licenciatura), studia magisterskie (o mestrado) oraz doktorat (o doutoramento) – tylko w wariancie uniwersyteckim. Ponadto, możemy również dokonać wyboru spośród szkolnictwa uniwersyteckiego (o ensino universitário) oraz technicznego (o ensino politécnico).

Comentários

Mensagens populares deste blogue

Jak pisać po portugalsku na komputerze, czyli klawiatura portugalska

Ogrom czasów i trybów w języku portugalskim.

Parabéns - słówko o wielu obliczach