Nota 10 - opis podręcznika do nauki wariantu brazylijskiego

Brazylijski wariant języka portugalskiego znacznie różni się od swojego europejskiego odpowiednika. Nie dziwi więc, że na rynku pojawia się coraz więcej materiałów pragnących przybliżyć uczącym się języka jego specyfikę. Pomimo, że w Internecie już od jakiegoś czasu możemy znaleźć liczne filmiki pomocne w nauce, to podręczników w tradycyjnej wersji wciąż nie ma zbyt wiele. Swoją propozycję w tym zakresie przedstawiło również portugalskie wydawnictwo, przygotowując podręcznik pod tytułem „Nota 10”. Poniżej znajdziecie krótką charakterystykę książki.Struktura podręcznika

Przygotowany przez wydawnictwo Lidel podręcznik składa się z 14 rozdziałów i przeznaczony jest dla uczniów, którzy rozpoczynają swoją przygodę z językiem portugalskim i pragną opanować go na poziomie A1-A2. W każdej z części znajdziemy elementy dotyczące słownictwa, gramatyki, wymowy oraz informacje dotyczące Brazylii.

Każdy z rozdziałów został podzielony na następujące części:

1.   Vamos lá?

Sekcja ta zawiera krótkie zadania rozgrzewkowe. Mogą to być dialogi, zdjęcia lub też różnorakie informacje. Pozwala to na zapoznanie się przez ucznia z tematem lekcji oraz naukę podstawowych zagadnień.2.   Descobrindo

Część ta stanowi rozwinięcie zagadnień przedstawionych w poprzedniej sekcji. Pozwala na pogłębienie własnych umiejętności oraz poszerzenie słownictwa. Znajdziemy tu różnego rodzaju ćwiczenia (słuchanie, mówienie, czytanie), jak również zagadnienia związane z pisownią oraz wymową.3.   Em foco

W trzeciej części rozdziału mamy okazję zapoznać się nieco z gramatyką języka portugalskiego. Krótkie ćwiczenia oraz tabele prezentujące dane zagadnienia są ciekawym elementem wprowadzającym, który można później rozwijać w praktyce.
4.   1, 2, 3 ....Ação!

Część zatytułowana 1, 2, 3 ....Ação! ma na celu zmotywowanie ucznia do tworzenia własnych wypowiedzi bazując na podstawie przedstawionych ćwiczeń. Opiera się z jednej strony na praktyce rozumienia ze słuchu oraz postępującym rozwijaniu umiejętności komunikacyjnych.5.   Dica do dia

Ostatnia sekcja zawiera praktyczne wskazówki dotyczące Brazylii. Mają one zarówno charakter informacyjny jak i wymiar praktyczny.Na końcu podręcznika znajdziemy również zestaw dodatkowych ćwiczeń oraz odpowiedzi. Do książki została też dołączona płyta zawierająca wszystkie nagrania.


Pozytywne aspekty

1.   Ciekawa szata graficzna

W mojej opinii podręcznik posiada interesującą szatę graficzną, co na samym początku może być atrakcyjne dla osoby uczącej się. Jest to ważne szczególnie dla tych uczniów, którzy pragną posiadać książkę nie tylko pełną ważnych informacji, ale także cieszącą wzrok.

2.   Sporo informacji na temat Brazylii

Uważam, że informacje dotyczące kraju, którego języka się uczymy są bardzo przydatne i powinny stanowić część składową każdego podręcznika. Pozwala to na zapoznanie się z kulturą danego państwa, uzyskanie informacji praktycznych, jak również ukazanie miejsc wartych zobaczenia.

3.   Praktyczne zagadnienia tematyczne

W podręczniku znajdziemy wiele zagadnień przydatnych do stosowania na co dzień. Dlatego możemy go wykorzystać również w przypadku planowania wyjazdu.
Ponadto sekcja Ação może być dodatkową motywacją do stosowania języka portugalskiego w praktyce, co przekłada się na rozwój pewności siebie oraz dalszą chęć nauki.


Negatywne aspekty

1.   Wymagane wsparcie przy wykorzystaniu innych podręczników

Pomimo, że podręcznik dość wyczerpująco porusza wiele potrzebnych na poziomie podstawowym zagadnień, to jednak w procesie nauki wymagane będzie poszukanie innych materiałów wspierających. Dotyczy to przede wszystkim gramatyki języka portugalskiego.

2.   Brak osobnych ćwiczeń

Pewną wadą jest też brak osobnych ćwiczeń do podręcznika. Mogłoby to ułatwić sprawdzanie wiadomości, jak również zapewnić utrwalenie materiału oraz dać uczniowi możliwość wykonywania dodatkowych zadań.

Comentários

Mensagens populares deste blogue

Jak pisać po portugalsku na komputerze, czyli klawiatura portugalska

Portugalski, a hiszpański

Książki do nauki języka portugalskiego (I) - Português XXI