Olá Portugal!, czyli kolejny podręcznik do nauki języka portugalskiego

Osoby uczące się języka portugalskiego nieustannie poszukują materiałów do nauki. Wiąże się to z faktem, iż nie ma ich na rynku zbyt wiele. Chociaż sytuacja zdaję się nieco poprawiać, ponieważ wydawnictwa portugalskie publikują coraz więcej podręczników oraz różnego rodzaju ćwiczeń. Jeżeli natomiast chodzi o polski rynek, tutaj sytuacja nadal nie wygląda najlepiej. Co stanowi utrudnienie dla tych osób, które nie chcą lub nie mogą korzystać z podręczników obcojęzycznych.Dzisiaj chciałabym Wam przedstawić kolejny z podręczników zza naszej zachodniej granicy tj. z Niemiec. Został on opracowany przez wydawnictwo Klett i jest przeznaczony dla osób uczących się języka portugalskiego na poziomie A1/A2. Podręcznik składa się z 18 rozdziałów, obejmujących słownictwo oraz zagadnienia gramatyczne. Ponadto, w każdym z rozdziałów znajdziemy sekcję poświęconą wariantowi brazylijskiego oraz dodatkowe informacje dotyczące Portugalii. Oczywiście, do książki dołączone są również 2 płyty, na których znajdziemy wszystkie nagrania. Oprócz podręcznika dostępny jest również zeszyt ćwiczeń, zeszyt odpowiedzi oraz ćwiczenia dodatkowe.


Plusy


Dla wielu osób, oprócz walorów czysto edukacyjnych, podręcznik powinien prezentować się ciekawie także w kontekście grafiki. „ Olá Portugal” zdecydowanie spełnia te warunki. Znajdziemy tutaj nie tylko ogólne zdjęcia, ale także te prezentujące miejsca związane z krajami portugalskojęzycznymi. Niejako dodatkowo może zanurzyć się w portugalskie klimaty.

Ponadto, książka ta oferuje nam wiele użytecznych dialogów, które możemy wykorzystać w czasie pobytu w Portugalii (np. zapraszając kogoś do kina, zamawiając jedzenie w restauracji lub pytając o drogę). Sprawia to, że jesteśmy w stanie wykorzystać wiedzę zdobytą na zajęciach lub w czasie samodzielnej nauki, a w konsekwencji zwiększyć poziom motywacji do dalszej nauki języka portugalskiego.Po omówieniu poszczególnych rozdziałów, co jakiś czas znajdziemy w podręczniku rozdziały powtórkowe. Pozwalają one na lepsze utrwalenie materiału oraz sprawdzenie, nad którymi elementami musimy jeszcze popracować.

Minusy


Tak jak w przypadku większości podręczników musimy się wspomóc dodatkowymi materiałami, jeżeli chcemy opanować nieco lepiej wybrane zagadnienia. Szczególnie, że zaprezentowane teksty nie są zbyt obszerne.

Sporym minusem podręcznika, jest prezentacja zagadnień gramatycznych. O ile przy pewnym wsparciu, czy to w postaci nauczyciela czy podręczników gramatycznych, jesteśmy w stanie sobie poradzić, to opierając się jedynie na podręczniku może być to trudne. Wiele z zagadnień przedstawionych jest w formie tabel (ułatwiają one powtórkę), co nie jest rozwiązaniem idealnym. Poza tym, na próżno szukać w podręczniku dodatkowych zadań gramatycznych.Ostatnią z kwestii problemowych jest sposób rozmieszczenia poszczególnych tematów. Niektóre z łatwiejszych zagadnień pojawia się dopiero w dalszej części podręcznika np. opis zewnętrzny osoby, opis domu. Sprawia to, że na początku nie będziemy mieć szansy zapoznania się z niektórymi z podstawowych zagadnień i poznać użytecznego słownictwa.

 Zaskoczenia

Sporym zaskoczeniem było dla mnie pojawienie się na końcu podręcznika trybu conjuntivo. Jest on przez wiele osób uznawany za dość trudny do zrozumienia (pomimo, że jest często stosowany przez Portugalczyków) i pojawia się najczęściej dopiero na poziomie B1.


Podsumowując, uważam, że podręcznik jest dość ciekawy i przy wykorzystaniu dodatkowych materiałów spełni swoją rolę w nauce języka portugalskiego.


Mieliście okazję  korzystać z tego podręcznika? 
Jakie kwestie uważacie za ciekawe, a które elementy do Was nie przemawiają?


Comentários

Mensagens populares deste blogue

Portugalski, a hiszpański

Jak pisać po portugalsku na komputerze, czyli klawiatura portugalska

Ogrom czasów i trybów w języku portugalskim.