Recenzja „Português atual”

Informacje ogólne

„Português atual” jest serią książek do nauki języka portugalskiego, przystosowaną dla uczniów znajdujących się na różnych poziomach zaawansowania. Pierwsza część skierowana jest do osób na poziomie A1/A2, druga B1/B2, a trzecia na C1/C2.Układ podręczników jest dość charakterystyczny i stosowany właściwie w każdej części podręcznika (na poziomie zaawansowanym nie znajdziemy już sekcji poświęconej wymowie portugalskich głosek). W każdym z rozdziałów możemy wyróżnić następujące sekcje:

1.    Rozumienie ze słuchu
2.    Wypowiedź ustna
3.    Słownictwo
4.    Gramatyka
5.    Wymowa

Ponadto, na końcu każdego podręcznika znajdziemy krótki opis zagadnień gramatycznych (w tym tabele z odmianą czasowników) oraz klucz do ćwiczeń. Dodatkowo, po zrealizowaniu określonej liczby rozdziałów, mamy okazję sprawdzić poziom zdobytej wiedzy za pomocą testów (testy częściowe po rozdziale 8 oraz 16, jak również test końcowy).

Do każdej części podręcznika została załączona płyta (w przypadku części 3 dwie), co umożliwia, przynajmniej teoretycznie, samodzielną naukę w domu.
Wady i zalety podręcznika

Jedną z podstawowych kwestii, która ma wpływ na wykorzystanie podręczników jest jego struktura. Trudno jest je wykorzystać w procesie nauczania, jeżeli postrzegamy go w sposób bardziej tradycyjny. Co prawda w każdej części zostały wyodrębnione potrzebne nam sekcje, jednak nie uzyskujemy pełnego obrazu. Moim zdaniem podręczniki te, przydają się lepiej jako materiał wspomagający naukę języka portugalskiego oraz prezentujący ciekawe aspekty praktyczne związane z Portugalią.

Ponadto, w pierwszej części podręcznika zarówno dialogi, jak i teksty są dość krótkie. Sprawia to, że nie jest możliwe przedstawienie niektórych istotnych elementów komunikacji (np. pytań), a ilość znajdującego się w nich słownictwa nie jest zbyt imponująca. Jednak, im dalej podążamy w naszych wysiłkach opanowania języka portugalskiego, tym dłuższe i ciekawsze mogą być teksty. W ostatniej części skierowanej do uczniów na poziomie zaawansowanym, spotkamy liczne teksty poświęcone kulturze oraz historii Portugalii oraz teksty literackie.Dla tych wszystkich osób, które lubią rozbudowaną formę graficzną, podręcznik może być pewnym rozczarowaniem, że względu na brak kolorów oraz fotografii. Także struktura poszczególnych zadań może się wydać mało interesująca.Rozważając dostępność materiałów do nauki języka portugalskiego, dużym plusem „Português atual” jest to, iż jest on jedną z nielicznych serii podręczników, z którą możemy opanować materiał od samych podstaw, aż po poziom zaawansowany. Co pozwala nam w bardziej szczegółowy sposób zaplanować naszą naukę, jak również zapoznać się z bardziej zaawansowanym słownictwem.

Podsumowując, książki z tej serii mogą stanowić doskonałe uzupełnienie nauki języka portugalskiego oraz sprawić, że dowiemy się wielu ciekawych rzeczy o samym kraju i jego kulturze.

Comentários

Mensagens populares deste blogue

Portugalski, a hiszpański

Jak pisać po portugalsku na komputerze, czyli klawiatura portugalska

Książki do nauki języka portugalskiego (I) - Português XXI