„Oi, Brasil!”, czyli nauka w wariancie brazylijskim

Powszechnie wiadomo, iż nabycie podręczników do nauki języka portugalskiego nie jest rzeczą łatwą. Z jednej strony jest to język, który w Europie nie cieszy się tak dużym zainteresowaniem jak angielski, niemiecki, francuski czy hiszpański. Z drugiej strony, może być nauczany w różnych wariantach, przede wszystkim europejskim oraz brazylijskim. I to właśnie w tym drugim przypadku mamy większy problem ze zdobyciem materiałów.

We wcześniejszych wpisach omawiałam już podręczniki wydawane w Brazylii, które jednak nie wzbudzają ogromnego entuzjazmu. Dlatego też ucieszyłam się, iż wydawnictwa europejskie służą nam w tym zakresie pomocą. Część podręczników zaczęły przygotowywać wydawnictwa portugalskie (np. „Gramática Ativa” w wersji brazylijskiej oraz Nota 10). Inne propozycje możemy spotkać tuż za naszą granicą czyli w Niemczech. Jedno z wydawnictw przygotowało dość szeroką ofertę podręczników do nauki języka portugalskiego (przede wszystkim w wariancie brazylijskim).

Dzisiaj chciałabym Wam zaprezentować podręcznik „Oi, Brasil”, który ostatnio znalazł się na mojej półce. Tak jak w większości przypadków, kurs składa się z podręcznika, ćwiczeń oraz podręcznika nauczyciela. Skierowany jest do uczniów pragnących opanować język portugalski na poziomie A1 oraz A2.


Struktura

Podręcznik składa się z 18 rozdziałów, poświęconych różnym zagadnieniom leksykalnym oraz gramatycznym. Każdy z rozdziałów został podzielony na trzy części A, B oraz C. Zawierają one słownictwo oraz gramatykę języka portugalskiego (dialogi oraz zagadnienia praktyczne, słownictwo). Ponadto po każdym z rozdziałów znajdziemy, krótkie podsumowanie struktur gramatycznych oraz komunikacyjnych. Te ostatnie obejmują podstawowe zdania lub pytania, które pojawiły się w danym rozdziale, a które przydają nam się w sytuacjach życia codziennego.Co pewien czas, w podręczniku, znajdziemy również gry, które pozwalają na praktyczną powtórkę materiału w formie zabawy. Pojawiają się tutaj zarówno krótkie zadania z gramatyki, jak również zadania praktyczne (w formie poleceń lub opisów).

Na samym końcu podręcznika znajdziemy bardziej rozbudowany opis gramatyki (niestety w języku niemieckim), listę słownictwa oraz wskazówki dotyczące nauki języka.


Plusy i minusy

Za plus należy niewątpliwie uznać już samą konstrukcję podręcznika, która przypomina bardziej książki do nauki języków spotykane na co dzień w Europie. Jest ona bardziej przejrzysta oraz obejmuje wyjaśnienia zagadnień na marginesach, co sprawia, że podręcznik możemy wykorzystać również do samodzielnej nauki (w przeciwieństwie do wydań brazylijskich).

W podręczniku znajdziemy również sporo zagadnień praktycznych, które możemy wykorzystać na co dzień (np. dialogi w restauracji, hotelu lub u lekarza itp.). Ponadto, zostały tutaj ujęte dodatkowe informacje na temat Brazylii. Pozwala to na zapoznanie się z elementami kultury tego kraju.

Minusem dla osób nieznających języka niemieckiego może być fakt, iż część wyjaśnień zaprezentowana jest w tym języku. Jednak, mimo wszystko właściwie wszystkie zagadnienia praktyczne oraz polecenia sformułowane zostały w języku portugalskim. 

Comentários

 1. Świetna wiadomość, ja niemiecki znam i podręcznik by mi się przydał!
  Czy mogłabyś udostępniać linki do miejsc, gdzie znalazłaś podręczniki?

  ResponderEliminar
  Respostas
  1. Kupiłam je w księgarni BookCity (oczywiście mają też stronę internetową). Co prawda trzeba trochę poczekać na sprowadzenie książki, ale wszystko działa sprawnie.

   Eliminar
 2. Hej,trochę nie na temat, ale miałabym do Ciebie pytanie o portugalskiego youtube'a. Oglądasz może? Jeśli tak, to może poleciłabyś jakichś dobrych do nauki youtuberów? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź :D

  ResponderEliminar
  Respostas
  1. Niestety, rzadko zaglądam na portugalskie kanały na youtube. Czasami, jak coś ciekawego mi się trafi to oglądam. Jeżeli chodzi o naukę języka portugalskiego, to "Practice portuguese" ma kanał na youtube.

   Poza tym, dodatkowe informacje można znaleźć na stronie telewizji portugalskiej - Bom portugues.

   Eliminar
  2. Dzięki, z chęcią zajrzę:D. Ja ostatnio namiętnie oglądam kanał Ler Antes de Morrer, z recenzjami książek

   Eliminar

Enviar um comentário

Mensagens populares deste blogue

Portugalski, a hiszpański

Jak pisać po portugalsku na komputerze, czyli klawiatura portugalska

Książki do nauki języka portugalskiego (I) - Português XXI