Podręczniki do zadań specjalnych...

Każda osoba podejmująca się nauki języka portugalskiego, a często i sami native speakerzy, spotyka się na co dzień z różnego rodzaju dylematami językowymi. Dotyczą one wielu aspektów funkcjonowania danego języka obcego tj. ortografii (różne sposoby zapisu danej głoski), gramatyki (odpowiednie zastosowanie struktur lub wybór adekwatnego czasu gramatycznego) lub słownictwa (różnego rodzaju kolokacje lub wyrazy wyglądające podobnie w zapisie, a posiadające odmienne znaczenie). W takich przypadkach nie zawsze możemy oprzeć się na klasycznym podręczniku i dostrzegamy w pełni, że zdobyta przez nas wiedza ma swoje ograniczenia. Jednak nie należy się tak łatwo poddawać, ponieważ mamy kilka opcji do wyboru:

1.    Poproszenie o pomoc rodzimego użytkownika języka portugalskiego

2.    Przeszukanie wartościowych materiałów w Internecie – przede wszystkim stron, które w jasny i profesjonalny sposób obrazują trudne zagadnienia językowe

3.    Śledzenie programów poświęconych w całości językowi portugalskiemu – wyjaśniają one wątpliwości gramatyczne w krótkiej lub nieco bardziej rozbudowanej formie

4.    Poszukanie opracowanych specjalnie w tym celu podręcznikówW dzisiejszym poście chciałabym się skupić na ostatniej z możliwości, jako że już dawno nie prezentowałam niczego związanego z materiałami do nauki. Otóż, oprócz tradycyjnych podręczników, możemy znaleźć te trochę bardziej specjalistyczne (poświęcone danemu zagadnieniu lub prezentujące te sprawiające większe problemy), które mogą pomóc nam rozwiać wątpliwości natury językowej.
Możemy w nich znaleźć miedzy innymi opis wybranych zagadnień gramatycznych.Ponadto, jeżeli mamy jednak problemy dotyczące słownictwa, także możemy zwrócić się w stronę tego typu podręczników. Jedne pokażą nam zagadnienie w sposób krótszy, bardziej porównawczy. Natomiast inne będą miały charakter opisowy. Nie tylko wyjaśnią dokładnie zagadnienie, ale również pokażą nam zastosowanie w licznych przykładach.
Comentários

Mensagens populares deste blogue

Portugalski, a hiszpański

Jak pisać po portugalsku na komputerze, czyli klawiatura portugalska

Książki do nauki języka portugalskiego (I) - Português XXI