Particípio duplo

Kochani,

na początku chciałabym Was przeprosić, że tak długo mnie tu nie było. Niestety natłok zajęć nie pozwolił mi na napisanie wyczerpującego posta. Postaram się poprawić. Nie chciałabym Was zostawiać bez cotygodniowej porcji języka portugalskiego.

Dzisiejszy post chciałabym poświęcić particípio passado. Jest on stosowany, na przykład, w czasach złożonych i stronie biernej. W większości przypadków jego tworzenie i użycie nie nastręcza dużych trudności. Pomimo tego, że czasami musimy zapamiętać też formy nieregularne. 

W dzisiejszym poście chciałabym jednak poruszyć inną kwestię związaną z tym zagadnieniem. Z pewnością, Ci z Was, którzy znają już trochę lepiej język portugalski, spotkali się z fenomenem tzw. particípio duplo. Oznacza to, że dany czasownik będzie posiadał dwie formy. W zależności od użytego czasownika posiłkowego (ter; ser lub estar) będziemy stosować formę regularną lub nieregularną. Dzisiaj skupimy się się czasowniku ter. Zasada głosi, że stosujemy po nim formę regularną particípio passado. Do zobrazowania tego zagadnienia posłużą nam zdania z wykorzystaniem czasownika aceitar, który posiada dwie formy: regularną - aceitado oraz nieregularną - aceite.
Jak widzimy na obrazku, poprawna jest forma pierwsza tj. teres aceitado (w podanym przykładzie mamy do czynienia z formą infinitivo pessoal composto, odnoszącą się do czynności przeszłej).


NB: W przypadku czasowników ser i estar stosujemy formę nieregularną.

Comentários

Mensagens populares deste blogue

Portugalski, a hiszpański

Jak pisać po portugalsku na komputerze, czyli klawiatura portugalska

Książki do nauki języka portugalskiego (I) - Português XXI