Liebster Blog Award

Chciałabym bardzo podziękować za nominację Dianie, która prowadzi bloga o języku niemieckim. Postaram się jak najlepiej odpowiedzieć na pytania, które otrzymałam. Zapraszam wszystkich do lektury!

1. Jakie jest Twoje największe marzenie językowe? Jakiego języka chciałabyś się nauczyć, albo co jest Twoim ostatecznym celem językowym?

Trudno to jednoznacznie określić. Chociaż, oczywiście, na mojej liście znajdują się kolejne języki, które chciałabym poznać. Niektóre z nich będą stanowić z pewnością spore wyzwanie (np. hebrajski lub arabski). Mimo, to obecnie chcę się raczej skupić na doskonaleniu umiejętności w językach, które już znam. Dodatkowo rozpoczęłam naukę niemieckiego i holenderskiego. W przypadku tych ostatnich stawiam na metodę małych kroków.

Moim ostatecznym celem w przypadku każdego, lub może prawie każdego, języka jest opanowanie go przynajmniej na poziomie C2. Jednak nie wydaję mi się, aby stanowił on ostateczny pułap. Przynajmniej w przypadku tych języków, które najbardziej lubię.

2. Gdybyście mogłabyś pojechać tam, gdzie dusza zapragnie, bez względu na koszty, to jakie by to było miejsce? 

W moim przypadku, wybór takiego miejsca nie byłby łatwy. Przede wszystkim ze względu na to, że krajów, które chciałabym zobaczyć jest kilka. Moim marzeniem jest na przykład Ameryka Południowa. W pierwszej kolejności byłaby to Brazylia, ale chciałabym również odwiedzić Argentynę lub Chile. Ponadto, na mojej liście znajdują się jeszcze inne kraje lub miasta (wszystko jak na razie w sferze dość odległych planów).

3. Jakie są Twoje 2 ulubione filmy?

Przyznam szczerze, że nie bardzo interesuję się kinem. Dlatego nie potrafię wskazać żadnego, który bym szczególnie sobie upodobała. Zupełnie inaczej byłoby w przypadku książek i może sztuki.

4. Jakie są Twoje 3 ulubione blogi i dlaczego?

Czytam przede wszystkim blogi językowe, ze względu na moją pasję. Jednak nie potrafiłabym wskazać konkretnych. Ich liczba byłaby po prostu zbyt duża. Poza tym bardzo lubię blogi literackie i fotograficzne. Jeżeli mam czasu lubię zaglądać na przykład na blog Santiago Péreza - taka propozycja dla osób znających hiszpański oraz Małgosi - w wersji angielskiej i polskiej.

5. 3 powody, dla których polecałabyś swój blog?

Mam nadzieję, że jest to blog, na którym osoby uczące się języka portugalskiego mogą naleźć potrzebne im informacje. Taki bowiem jest główny cel jego pisania, a wartość merytoryczna ma dla mnie bardzo duże znaczenie. 

Zachęcam do odwiedzin wszystkich, którzy kochają język portugalski lub interesują się nauką języków obcych.

6. Najpiękniejsze miejsce, w którym byłaś?

Nie do końca wiem, czy istnieje miejsce, o którym mogłabym powiedzieć, że jest najpiękniejsze. Jednak z pewnością miejscem magicznym dla mnie pozostanie Porto. Przede wszystkim ze względu na wspaniałych ludzi, których tam spotkałam. Natomiast drugim miastem, które bardzo mi się podobało jest Paryż. Czasami bywa irytujący, szczególnie w porze strajków komunikacji, ale spacery nad Sekwaną oraz piękne miejsca nieoblegane przez turystów, mają swój urok.


Jako że sporo blogerów zostało już nominowanych i nie chciałabym ponownie kogoś wyznaczać. Dlatego powstrzymam się on nominacji. Jeżeli macie ochotę, to napiszcie w komentarzu.


Comentários

 1. Porto jest przepiękne! Piszesz, że chcesz poznać jakieś języki "przynajmniej na poziomie C2", a wydaje mi się, że C2 jest już poziomem native'a (do tego native'a o doskonałej znajomości gramatyki i bardzo rozbudowanym słownictwie). innymi słowy, wyżej się chyba nie da, przynajmniej według Rady Europy ;)

  ResponderEliminar
  Respostas
  1. C2 jest poziomem najwyższym. Jednak ostatnio spotkałam się ze statystykami, które wskazują, że aby dostać się na przykład na uniwersytet w danym kraju trzeba znać 10 000 - 13 000 słów. Co przekracza znacznie poziom słownictwa przewidziany dla certyfikatu C2. Natomiast przyjmuje się, że native speaker zna powyżej 20 000 słów.

   Dlatego uważam, że poziom C2 jest poziomem zbliżonym do poziomu native'a, ale nie jest mu równy.

   Eliminar
  2. Przynajmniej jeżeli chodzi o angielski. Nie porównywałam z innymi językami.

   Eliminar

Enviar um comentário

Mensagens populares deste blogue

Portugalski, a hiszpański

Jak pisać po portugalsku na komputerze, czyli klawiatura portugalska

Książki do nauki języka portugalskiego (I) - Português XXI