Sposób na naukę odmiany portugalskich czasowników

Zastanawialiście się kiedyś jak ułatwić sobie naukę czasowników w języku portugalskim? Albo gdzie moglibyście zajrzeć w nagłym przypadku, gdy potrzebujecie użyć danego czasownika lub też macie wątpliwości co do jego zapisu?

Z pomocą może Wam przyjść strona internetowa: Conjuga-me (w dosłownym tłumaczeniu "odmień mnie"). Zasada jej działania jest bardzo prosta. Wpisujemy czasownik, którego szukamy, a strona automatycznie pokazuje nam odmianę tego czasownika we wszystkich czasach i trybach. Oczywiście nie jest to jedyna tego typu strona. Istnieje wiele innych. Jednak jako że działają one na tej samej zasadzie, myślę, że nie jest konieczne umieszczanie większej ilości linków. Ponadto zawsze można skorzystać z tabel czasownikowych umieszczanych w podręcznikach.

Oczywiście nie oznacza to, że powinniście spocząć na laurach i przestać zgłębiać portugalską gramatykę. Każdy powinien się starać rozgryźć zasady rządzące odmianą czasowników. Jednak nie oszukujmy się, niektóre z czasowników zmieniają zapis lub akcent w zależności od czasu lub struktury (np. aby zachować zasady wymowy, a nie uzyskiwać formę brzmiącą inaczej od bezokolicznika). Co może być trudne dla osób stawiających pierwsze kroki w nauce języka portugalskiego. Choć i na wyższych poziomach może stanowić wyzwanie.

Comentários

Enviar um comentário

Mensagens populares deste blogue

Portugalski, a hiszpański

Jak pisać po portugalsku na komputerze, czyli klawiatura portugalska

Książki do nauki języka portugalskiego (I) - Português XXI