Materiały do nauki języka portugalskiego (część II) - Português sem fronteiras

Dzisiaj przyszła pora na kolejną odsłonę dotyczącą podręczników do nauki języka portugalskiego.W komentarzach do ostatniego postu został wywołany podręcznik "Português sem fronteiras". Tak jak poprzedni jest przeznaczony do nauki wariantu europejskiego i jest kursem obejmującym trzy stopnie zaawansowania. Zawiera również płyty z nagraniami, które pomagają realizować poszczególne zadania i przy okazji osłuchiwać się z językiem. Podobnie do poprzedniego posta chciałabym zaprezentować, co mi się podoba w tej pozycji, a co nie. Przejdźmy więc do konkretów.Struktura:

Podręcznik składa się z 20 rozdziałów, które omawiają różnorakie zagadnienia tematyczne i gramatyczne. Po każdym z pięciu rozdziałów znajdziemy test, który pomoże nam sprawdzić zdobyte już umiejętności.


Plusy:

- przejrzysta prezentacja zasad gramatycznych

Wszelkie zagadnienia gramatyczne zaprezentowane są w jasny sposób. Dodatkowo możemy wykonywać ćwiczenia, które pomagają rozwijać kompetencje językowe i ćwiczyć gramatykę.Mamy również możliwość wysłuchania poprawnych odpowiedzi.

- spora liczba nagrań

Na płycie do tego podręcznika znajdziemy nie tylko nagrania dialogów i tekstów, ale również ćwiczeń oraz słownictwa. W ostatnim przypadku pomaga nam to pracować nad wymową, jak również sprawia, że nie popełniamy błędów fonetycznych.

- strona graficzna nie przesłania nam treści merytorycznych


Minusy:

- krótkie teksty do czytania

Drobnym minusem jest, dla mnie, brak dłuższych tekstów. Mimo, że dialogi są jasne i dość ciekawe, to czasami fajnie jest przeczytać dłuższy tekst, poruszający dane zagadnienie.

- brak osobnej sekcji dotyczącej fonetyki

Co prawda nie jest ona niezbędna, jeżeli uczymy się języka pod kierunkiem nauczyciela. To dla uczących się samodzielnie może być ona przydatna.

- mniejsza różnorodność ćwiczeń niż w innych podręcznikach

Jednak, należy podkreślić, że mimo mniejszej różnorodności, merytoryczna strona książki jest jej siłą. Możemy się sporo nauczyć.

Comentários

  1. W jakim języku jest napisany ten podręcznik?

    ResponderEliminar
    Respostas
    1. Jest napisany całkowicie w języku portugalskim. Jak przystało na podręcznik portugalskiego wydawnictwa.

      Eliminar

Enviar um comentário

Mensagens populares deste blogue

Portugalski, a hiszpański

Jak pisać po portugalsku na komputerze, czyli klawiatura portugalska

Książki do nauki języka portugalskiego (I) - Português XXI