Porto - moje pierwsze spotkanie z językiem portugalskim


"Antiga, mui nobre, sempre leal e invicta cidade do Porto"
 

Był rok 2004....wtedy to właśnie wyjechałam na stypendium Socrates-Erasmus do Portugalii. Co jednocześnie sprawiło, że po raz pierwszy spotkałam się z językiem portugalskim. I muszę powiedzieć, że było to "cudowne spotkanie". Myślę, że przede wszystkim dlatego, iż sami Portugalczycy to wspaniali ludzie. Co zdecydowanie może przełożyć się na motywację do nauki tego języka. Tak więc swoją przygodę rozpoczęłam od kursu języka portugalskiego na Universidade do Porto. Zajęcia odbywały się dwa razy w tygodniu i były dość intensywne...Mimo to, moi portugalscy przyjaciele i tak mieli powody do żartów językowych ;)

Ale wróćmy do Porto...jak jest to zaznaczone na początku tytułu posta. Przyszła pora, aby opisać troszeczkę samo miasto. W wielkim skrócie można powiedzieć, że jest WSPANIAŁE. Niby nie jest jakieś imponujące pod względem wielkości...ale jednak dość duże. Mimo to czasami miałam wrażenie jakbym żyła na jakieś wiosce, a nie w dużym mieście. Chodzi mi tu głównie o przyjaznych ludzi, których można było spotkać na każdym kroku oraz znajomych na których wpadało się przypadkiem...aczkolwiek dość często...
Aby przybliżyć trochę jego specyfikę, chciałabym zamieścić poniżej kilka słówek oraz miejsc związanych z Porto, a właściwie o Porto, jak mówią Portugalczycy. Ma to związek z rodzajnikiem określonym. Generalnie nie stosuje się go przed nazwami miast. Jednak w tym przypadku, jak i kilku innych, jest wręcz przeciwnie: o Porto, o Recife, o Rio de Janeiro i o Cairo.

1. Estadio do Dragão - stadion wybudowny na Mistrzostwa Europy w Portugalii, na co dzień siedziba klubu FC Porto
2. Vinho do Porto - zdecydowanie symbol miasta i samej Portugalii
3. rio Douro - rzeka przepływająca przez Porto
4. Praça (czyli plac) - jest ich wiele w Porto np. Praça da Galiza,Praça da Liberdade, Praça da Batalha
5.Ribeira - dzielnica Porto położona nad brzegiem rzeki...miejsce nocnego życia miasta


Comentários

 1. Brzmienie języka portugalskiego bardzo mi się podoba. Jak dożyję emerytury, to właśnie tego języka zacznę się uczyć, żeby moje szare komórki się nie zastały na stare lata:) Na razie muszę zadowolić się fragmentami brazylijskich seriali i Michelem Telo;) W Portugalii byłam rok temu. Bujaliśmy się samochodem od Porto po Lizbonę. Teraz kolej na południe. Porto jest cudne. Nawet Lizbona nie zrobiła na mnie takiego wrażenia jak właśnie Porto i jego dzielnica portowa, te wszystkie kolorowe domki i piwnice z winem. A co więcej C. poprosił mnie tam o rękę, więc jak tu nie kochać Porto :) Trzymam kciuki za Twoją naukę! A blog dodaję do obserwowanych :D Pozdrawiam serdecznie !

  ResponderEliminar
  Respostas
  1. Dziękuję bardzo za komentarz. O tak, Ribeira, jest zdecydowanie pełna uroku. Jednak osobiście bardziej podoba mi się Foz - czyli pasaż nad oceanem. Świetne miejsce na spacer. Inne ciekawe miejsca to na przykład: Palacio de Cristal, Praca da Liberdade i Avenida dos Aliados, Rua Santa Catarina.

   Pozdrowienia

   Eliminar
 2. Oporto...? Portugalczycy mówią Porto, Oporto jest po angielsku- mam faceta Pt, wiem jak sie zawsze oburza na słowo Oporto :) ale w kontekście zdania- wtedy tak, jest 'o Porto'. Na znaku/ tablicy/ lotnisku jest Porto, jak mówimy, że byłem w Porto po portugalsku to idzie o Porto :)

  a Porto piękne miejsce (miasto), ale bardziej na południe ładniejsze widoki.

  ResponderEliminar
 3. Masz rację - miało być o Porto. Moim przyjaciele z Portugalii dość często podkreślali, że jest to o Porto, a nie samo Porto ;) Jeżeli mówimy w kontekście to zawsze z rodzajnikiem.... pewnie dlatego mi się pomieszało.

  Tak naprawdę miast i miasteczek z członem Porto jest w Portugalii bardzo dużo.

  ResponderEliminar
 4. Ja myśle ze to kwestia podejścia. Mam przyjaciela portugalczyka dla którego Porto jest całym życiem (zaraz po jego żonie) i zawsze jak mówił słyszałam "Oporto" i chyba nie była to kwestia rodzajnika :) Ale ręki sobie uciąć nie dam :) Pozdrawiam

  ResponderEliminar

Enviar um comentário

Mensagens populares deste blogue

Portugalski, a hiszpański

Jak pisać po portugalsku na komputerze, czyli klawiatura portugalska

Książki do nauki języka portugalskiego (I) - Português XXI