Wypłyń na nieznane wody, czyli nauka zupełnie nowego języka


Jesteś typem osoby, która z przerażeniem patrzy na wszelkiego rodzaju zmiany czy też może ryzykantem, który nie boi się nowych wyzwań? Od tego jaką wybierzesz odpowiedź zależy Twoje podejście do nauki języków obcych. W jaki sposób? Przekonasz się czytając poniższy artykuł.

     Często o wyborze przez nas danego języka obcego decyduje nasza subiektywna ocena poziomu jego trudności. Dlatego też dla niektórych osób będzie to wyzwanie, sposób ucieczki przed językową nudą lub wynik chęci sprawdzenia się. Pozwala zweryfikować w praktyce naszą determinację i chęć działania. Jednak, spotkamy również osoby, które na samą myśl o nauce nowego, a ponadto trudnego, języka natychmiast biorą nogi za pas. Jednak i na to są sposoby...

1.           Po pierwsze, przygotuj się

     Pierwszy etap powinno stanowić wstępne zapoznanie się z nowym językiem obcym. Należy zgromadzić jak najwięcej informacji na jego temat – począwszy od zagadnień ogólnych, po charakterystykę wymowy oraz odkrycie potencjalnych trudności jakie możemy napotkać w procesie uczenia się.

     Zawsze warto również zasięgnąć opinii osób, które już decydowały się na naukę tego języka. Mogą nam one doradzić nie tyle w kwestii czy warto, ale mogą podzielić się swoim doświadczeniem, co czasami potrafi pomóc nam w uniknięciu popełnienia tych samych błędów oraz wyczulić nas na pojawienie się trudnych elementów w czasie nauki.

2.           Naucz się nowego alfabetu

     Jeżeli język, którego pragniemy się nauczyć posiada inny alfabet niż łaciński, to najlepiej pierwszy etap nauki poświęcić właśnie temu zagadnieniu. Nie da się bowiem przejść do kolejnego, jeżeli nie nauczymy się sprawnie rozróżniać zapisanych liter, znaków lub symboli.

     Warto również zwrócić uwagę czy w nowym alfabecie występują  podobne znaki jak w języku polskim (np. w przypadku alfabetu języka rosyjskiego) lub symbole, które nam się z czymś kojarzą. Może nam to w pewien sposób pomóc. Jednak nie zawsze będzie tak różowo (niektóre litery chociaż podobne w zapisie, mogą symbolizować odmienny znak).

     W przypadku dużo bardziej skomplikowanych alfabetów dobrze jest rozłożyć naukę na mniejsze jednostki. Wtedy będzie nam łatwiej zapamiętać wybrane znaki. Jeżeli tylko jest to możliwe, dobrze jest poszukać podobieństwa pomiędzy poszczególnymi literami, co pozwoli na ich bardziej logiczne skategoryzowanie. W konsekwencji doprowadzi to do znacznego skrócenia czasu opanowania nowego alfabetu.

3.           Rozłóż proces nauki na mniejsze etapy

     Już od dawna wiadomo, że nauka języka nie jest krótkim procesem, lecz przebiega właściwie nieustannie. Dlatego też warto rozłożyć ją na mniejsze etapy. Można tego dokonać na wiele sposobów. Jednym z  najbardziej popularnych jest podział na poziomy językowe opracowane przez Radę Europy: A1-A2 (poziom podstawowy), B1-B2 (poziom średnio-zaawansowany) oraz C1-C2 (poziom zaawansowany).

     Ponadto, można rozdzielić naukę pod względem elementów leksykalno- gramatycznych. To znaczy, zdecydować się na wybór zasadniczych zagadnień tematycznych, które będą nam najbardziej potrzebne w kontakcie z native speakerami lub takie, które są nam absolutnie niezbędne do osiągnięcia naszego celu językowego (np. wyjazd na wakacje i umiejętność zastosowania wybranych słów i zwrotów).

     Poza tym, można wyznaczyć sobie konkretne cele rozłożone w perspektywie czasowej. Dla przykładu, możemy powiedzieć: „Chcę opanować podstawowe zwroty w ciągu 3 miesięcy” lub „Chciałbym opanować poziom A1 w rok”. W realizacji tych założeń dobrze jest stale wspomagać się określeniem etapów pośrednich. Sprawi to, że ostateczny cel nie wyda nam się, aż tak odległy i niemożliwy do zrealizowania, jak nam się może na początku wydawać.

4.           Ciesz się z każdego małego sukcesu

     Dla potrzymania motywacji do nauki każdego języka obcego ważne jest odnoszenie nawet najdrobniejszych sukcesów. Dlatego też od czasu do czasu warto jest poświętować odniesione zwycięstwo – na przykład poprzez sprawienie sobie małej przyjemności. Jeżeli znajdują się wokół nas osoby, które wspierają nas w procesie nauki, to możemy podzielić się z nimi informacjami na temat naszych postępów. Może być to okazją do wspólnego spotkania.

5.           Jak najbardziej urozmaicaj swoją naukę

     Ponadto staraj się jak najbardziej urozmaicać proces nauczania. Nie opieraj się wyłącznie na standardowych metodach nauki języków obcych tj. podręcznikach. Korzystaj natomiast z jak największej liczby materiałów autentycznych. Staraj się czytać w oryginale, słuchać radia, oglądać seriale oraz rozmawiać z native speakerami danego języka. W dobie powszechnej obecności Internetu nie jest to takie trudne. Mamy dostęp do wielu bezpłatnych stron oraz forów językowych, gdzie możemy ćwiczyć nasze umiejętności, ale także w razie licznych wątpliwości uzyskać wsparcie.

     Po tych wszystkich poradach pora na małe podsumowanie. Nie ważne jaką ścieżkę wybierzesz, czy podróż zabierze Ci mniej lub więcej czasu, najważniejsze to po prostu zacząć naukę i cieszyć się wspaniałymi chwilami spędzonymi w otoczeniu języka. Ze swojej strony niezmiennie pragnę zachęcać Was do działania w kierunku opanowania kolejnych języków obcych i życzyć powodzenia.

Comentários

Mensagens populares deste blogue

Jak pisać po portugalsku na komputerze, czyli klawiatura portugalska

Ogrom czasów i trybów w języku portugalskim.

Parabéns - słówko o wielu obliczach