Gramatyka twoim sprzymierzeńcem w nauce języków obcych


W ostatnim czasie sporo się mówi o nauce języków obcych bez omawiania gramatyki. Jest to bardzo popularny trend, jednak czy do końca zgodny z prawdą. W przeciwieństwie do tych osób uważam, że język nie funkcjonuje bez gramatyki. Nie jest luźnym zlepkiem wyrazów, które możemy sobie dowolnie łączyć i otrzymywać sensowne wypowiedzi. Oczywiście na początku nauki nie trzeba się zagłębiać we wszystkie meandry i godzinami analizować odmian czasownika. W niektórych przypadkach można wręcz korzystać z gotowych wzorów oraz całych zdań, tak aby móc komunikować się w podstawowych sprawach.

W dzisiejszym wpisie chciałabym Ci pokazać, że gramatyka może być waszym przyjacielem i nie ma powodów, aby się jej bać. Przydaje się w następujących sytuacjach:

1. Systematyzuje wypowiedź

Użycie gramatyki, w sposób poprawny pozwala nam na lepsze rozplanowanie naszej wypowiedzi. Szczególnie, gdy chodzi o pisanie listu do jakiejś instytucji. W przypadku mówienia lepiej jest wypowiedzieć zdanie niż zastanawiać się godzinę nad poprawnym użyciem czasu. Jednak informacje na temat tego jak odpowiednio zbudować zdanie w języku obcym mogą być bardzo przydatne. Wystarczy znajomość podstawowych schematów: budowa zdania twierdzącego, przeczącego oraz pytania. W uproszczeniu, w języku portugalskim wygląda to następująco:

A Joana fala português muito bem.
[podmiot] [orzeczenie] [dopełnienie]

O Pedro não joga futebol.
[podmiot] [przeczenie] [orzeczenie] [dopełnienie]

Quem gosta de música?
[interrogativo] [orzeczenie] [dopełnienie]

Trabalhas aos fins de semana?
[orzeczenie] [dopełnienie]

P.S Dla uproszczenie nie zostały podane dokładne opisy rodzajów dopełnienia. Nie zostały również przedstawione wszystkie możliwości tworzenia zdań.

2. Pozwala dokładniej oddać twoje myśli

Bywają takie sytuacje, w których nie możemy bazować wyłącznie na prostych wypowiedziach. Potrzebujemy bardziej rozbudowanych struktur. Co powoduje, że jednocześnie zaczynają się pojawiać konstrukcje, których użycie będzie powodować zmianę w wydźwięku naszej wypowiedzi i podejściu odbiorcy do naszego komunikatu. Pojawiają się między innymi formy rozkazujące, przypuszczające itp.

3. Sprawia, ze twoja wypowiedź jest bardziej zrozumiała

Celem wielu osób jest swobodna komunikacja w języku obcym. Chcą zacząć mówić już od samego początku nauki. Dlatego też nie zważają na popełniane błędy. Samo podejście jest słuszne. Jednak może to prowadzić niekiedy do nieporozumień. Zwłaszcza w przypadku kontaktów z obcokrajowcami, którzy nie zawsze rozumieją, co chcemy im przekazać. Dlatego warto trochę popracować nad gramatyką języka obcego tak, aby nasz przekaz stał się bardziej zrozumiały. Tym bardziej, gdy liczą się niuanse.

4. Sprawia, że rozwijasz swoje kompetencje

Im bardziej rozwijasz swoje kompetencje językowe, tym lepiej stosujesz też konstrukcje gramatyczne. Tworzenie pełnych i poprawnych wypowiedzi nabiera automatyzmu, a sam język staje się bardziej staranny. Niekiedy zaczynasz się głębiej zastanawiać nad znaczeniem własnych słów, jak i bardziej precyzyjnym wyrażeniem myśli. Potrafisz stworzyć bardziej rozbudowane teksty, czytać wielkie dzieła literatury lub przemawiać.

Jak widzicie gramatyka nie jest wcale zbędna... i taka straszna.

Boicie się gramatyki czy ją lubicie?
Co jest dla Was największą trudnością w przypadku gramatyki portugalskiej?

Comentários

Mensagens populares deste blogue

Jak pisać po portugalsku na komputerze, czyli klawiatura portugalska

Portugalski, a hiszpański

Książki do nauki języka portugalskiego (I) - Português XXI