Pomysły na wakacyjną naukę języka portugalskiego

Wakacje trwają w najlepsze. W związku z tym wiele osób podróżuje, wypoczywa i ładuje baterie przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego lub powrotem do pracy. Jednak, w całym tym radosnym wakacyjnym okresie warto nie zapominać o nauce języka portugalskiego. Można do niej podejść w mniej tradycyjny sposób, bez konieczności zabierania ze sobą tony materiałów, w tym podręczników. Pomocne mogą nam być w tym przypadku różnego rodzaju aplikacje lub preferowane przez nas formy spędzania wolnego czasu. Poniżej znajdziecie pewne wskazówki, ale zawsze możecie wykorzystać własne metody.

1.   Zabierz ze sobą książkę w języku portugalskim (lub też czytnik)

Czytanie może być bardzo relaksującą i równocześnie rozwijającą rozrywką. Wyobraź sobie, że leżysz wygodnie na plaży lub w ogrodzie przed domem i czytasz. Tylko, że tym razem postaraj się zamienić książkę w języku polskim na tę w języku portugalskim. Wybór jest szeroki. Możesz zdecydować się na wersję tradycyjną, papierową lub elektroniczną. W drugim przypadku, nie musisz się zbytnio ograniczać, gdyż jesteś w stanie przechowywać wiele książek w jednym miejscu. Jeżeli chodzi o wybór tematu, to najlepiej jest wziąć pod uwagę dwie kwestie. Po pierwsze, wybrać coś co odpowiada twoim zainteresowaniom. Po drugie, zastanowić się nad swoim poziomem znajomości języka portugalskiego. Ważne, aby książka nie była napisana zbyt skomplikowanym językiem. Wtedy czytanie nie będzie przyjemnością i trudno będzie nadążyć za głównym wątkiem powieści lub opowiadania.
W poszukiwaniu pozycji do czytania możecie również oprzeć się na stronach internetowych promujących czytelnictwo. Przykładową stronę w ramach programu Plano Nacional de Leitura przygotował, w formie biblioteki wirtualnej, rząd portugalski (http://www.planonacionaldeleitura.gov.pt/biblioteca/#). Znajdziecie tam, pozycje dla dzieci oraz nastolatków. Na początek przygody z czytaniem powinno to wystarczyć.

2.   Relaksuj się przy muzyce

Dla odmiany możesz poszperać w Internecie w poszukiwaniu muzyki portugalskojęzycznej. Kieruj się przede wszystkim własnymi gustami muzycznymi, ale spróbuj też znaleźć coś związanego z kulturą krajów portugalskojęzycznych i otwórz się na nowości. Jeżeli natomiast masz już swoich ulubionych wykonawców, to sprawdź czy nie pojawiły się jakieś nowe piosenki.
Swoją naukę możesz wspomóc także poprzez opracowanie różnego rodzaju ćwiczeń związanych z danym utworem lub wykonawcą. Dobrze będzie gdy przygotujesz je samodzielnie. Jednak, można znaleźć również te już gotowe do użycia. Zakres zagadnień może podlegać modyfikacjom, w zależności od tego co chciałbyś rozwijać np. uzupełnianie luk w tekście dla przećwiczenia rozumienia ze słuchu, tłumaczenie tekstu i nauka wyrażeń, tworzenie bazy słownictwa związanego z głównym tematem piosenki oraz zadania gramatyczne obejmujące struktury znajdujące się w tekście.

3.   Obejrzyj coś ciekawego w portugalskiej telewizji

Jeżeli tylko masz możliwość, możesz skorzystać z telewizji portugalskiej. Oferuje ona programy na żywo, jak również też możliwe do odtwarzania o dowolnej porze dnia (np. RTP Play). Znajdziesz zarówno coś bardziej ambitnego i informacyjnego (np. reportaże), ale także seriale oraz programy rozrywkowe. Często dostępne są całe sezony, więc na brak materiału nie można narzekać.
Jeżeli dysponujesz dodatkowo wygodnym miejscem do siedzenia oraz kartą i długopisem, możesz zapisywać ciekawe wyrażenia lub słówka. Szczególnie, że łatwo jest się natknąć na sporą dozę słownictwa potocznego, którego nie jesteś w stanie nauczyć się z podręczników. Nie decyduj się jednak na wybór rzeczy, których nie lubisz. To co jest interesujące, przynosi też więcej efektów.

4.   Poszalej na Youtube

Youtube to niewyczerpane źródło filmików oraz prezentacji o przeróżnej tematyce. Dlatego możesz  zdecydować się nie tylko na te poświęcone nauce języka (np. Practice portuguese), ale wybrać również coś związanego z własnymi zainteresowaniami (np. opis gier, rysowanie, rozwój osobisty itp.). Pozwoli Ci to poszerzyć słownictwo związane z danym zakresem tematycznym, ale również dowiedzieć się czegoś nowego i przyjemnie spędzić czas. Jeżeli filmik jest dodatkowo przygotowany w bardziej humorystyczny sposób, to możesz się pośmiać, ale często też wychwycić niuanse językowe oraz grę słów.
Jeżeli dany kanał Ci się spodoba, to zawsze możesz do niego wrócić i dalej rozwijać swoje umiejętności językowe. Dla osób początkujących ciekawym rozwiązaniem będą te filmiki, które zawierają napisy. Jeżeli są one sporządzone w oryginalnym języku prezentacji, to mogą pomóc w zrozumieniu przekazu, zwłaszcza przy szybkim tempie wymowy. Natomiast, jeśli bardziej zależy nam na nauce wyrażeń lub słówek, przyda nam się tłumaczenia na inny język, który już dobrze znamy.

5.   Poszukaj portugalskojęzycznych znajomych

Wiele osób wskazuje na brak kontaktu z osobami posługującymi się językiem portugalskim na co dzień. Zwłaszcza w przypadku, gdy mieszkają w mniejszych miejscowościach lub nie podróżują zbyt wiele. Jest jednak na to sposób. Można bowiem skorzystać z licznych stron oraz grup poświęconych nauce języków obcych, lub też bardziej precyzyjnie nauce języka portugalskiego. Taką możliwość daje nam między innymi strona Speaky, gdzie odnajdziemy osoby, pragnące uczyć się nowego języka i które z chęcią nam pomogą. Jednak pamiętaj, że zasada ta działa w dwie strony.
Poza tym, możesz pokusić się o poszukanie grup portugalskich na FB. Zawsze będziesz mógł dowiedzieć się czegoś nowego, ale także pokusić się o zamieszczenie komentarza i wymianę opinii na dany temat. Pomocne mogą być strony skierowane bezpośrednio do osób uczących się języka, ale też wszelkie dedykowane tematyce związanej bezpośrednio ze światem portugalskojęzycznym (np. informacje o kulturze krajów, kuchnia danego obszaru, historia itp.).

6.   Wybierz się w podróż

Jeżeli dysponujesz czasem i odpowiednimi środkami finansowymi, możesz wybrać się w podróż do Portugalii, Brazylii lub innego portugalskojęzycznego kraju. W ten sposób zyskasz możliwość poznania nowych osób oraz kultury, a przede wszystkim praktycznego wykorzystania swojej wiedzy. Postaraj się jednak nastawić na wykorzystanie czasu tam spędzonego w luźniejszy sposób. Nie planuj nic na siłę i nie wciskaj w swój grafik zbyt dużej liczby aktywności, jeżeli masz tylko tydzień. Delektuj się podróżą i inspiruj ludźmi oraz klimatem.
Lepszym pomysłem jest wybór jednego regionu i odwiedzenie w ten sposób znajdujących się w bliskiej odległości miejscowości. Przemierzanie długich dystansów w krótkim czasie nie pozostawi zbyt wiele czasu na zwiedzenie konkretnych miejsc i  sprawi, że będziecie pod ciągłą presją czasu. Zawsze przecież możecie wrócić ponownie do tego kraju, decydując się tym razem na odwiedzenie innych miejsc.

7.   Czytaj blogi

Oprócz różnego rodzaju artykułów, które obecne są w Internecie, możemy znaleźć szeroką gamę blogów pisanych w języku portugalskim. W zależności od własnych upodobań możesz zdecydować się na śledzenie wpisów konkretnej osoby lub też kilku w oparciu o prezentowaną tematykę. Jeżeli na przykład sprawia Ci radość gotowanie, dobrym rozwiązaniem będzie czytanie blogów kulinarnych w języku portugalskim i późniejsze przygotowywanie potraw.
Ponadto, odwiedzając blogi z różnych krajów języka portugalskiego, będziesz mieć okazję dostrzec całe bogactwo słownictwa, różnic kulturowych oraz spojrzenia na życie.

8.   Wakacyjny kurs językowy

Często w okresie wakacyjnym dostępne są różnego rodzaju kursy językowe, w tym te zagraniczne. Mogą być one wspaniała okazją na podszkolenie własnych umiejętności i spędzenie miłych chwil w innym otoczeniu. Oczywiście z wielu praktycznych względów nie jest to możliwe dla każdego. Jednak, jeżeli masz dość odwagi i lubisz przygody, to może warto spróbować. Przygotuj się jednak na to, że część kursów, może mieć charakter intensywny i będziesz zmuszony spędzić więcej godzin na nauce.

9.   Zapisz swoje wspomnienia po portugalsku

Możesz również pobawić się językiem i stworzyć swoisty pamiętnik wakacyjny. Każdego dnia, lub w każdym momencie, w którym możesz sobie na to pozwolić, zapisuj krótkie zdania, opisujące odczucia i doświadczenia związane z wyjazdem. Jeżeli posiadasz dodatkowo zdolności plastyczne, możesz też wykorzystać obrazy lub wzbogacić wszystko o ciekawe cytaty. Będzie to ciekawą pamiątką z wyjazdu, pozwalającą na przywołanie wspomnień.

10.           Wieczór językowy dla przyjaciół i znajomych

Jeżeli tylko masz ciekawą świata rodzinę lub przyjaciół, możesz zorganizować dla nich wieczór poświęcony językowi portugalskiemu i państwom w których się go używa na co dzień. Może być to uczta o charakterze informacyjnym, ale i kulinarnym. Spróbuj wykorzystać wiele elementów wspomagających, takich jak filmy, zdjęcia, muzyka. Może być to ciekawy sposób na miłe spędzenie wieczoru, a przy okazji przygotowań może natkniesz się na garść ciekawych informacji, do których nie udało Ci się wcześniej dotrzeć.


Poza zaproponowaną w tym wpisie garstką propozycji możecie wykorzystać własne pomysły. Wszystko zależy od waszej inwencji oraz sposobu w jaki lubicie spędzać swój wolny czas.

Comentários

Mensagens populares deste blogue

Jak pisać po portugalsku na komputerze, czyli klawiatura portugalska

Portugalski, a hiszpański

Książki do nauki języka portugalskiego (I) - Português XXI