Myślisz, że zajęcia wystarczą, aby opanować język obcy? Mylisz się!

Mimo upływu lat, z punktu widzenia ucznia jak i osoby nauczającej języków obcych niezmiennie zaskakuje mnie przekonanie, że  już samo uczestniczenie w lekcjach pozwoli nam opanować język obcy. Nie chodzi przy tym o metody nauczania czy krytykę zajęć samych w sobie, a raczej o podejście uczniów. Coraz częściej zdarza się, że nie chcą oni w żaden sposób zaangażować się w naukę, a oczkują jedynie szybkich i wymiernych rezultatów. Otóż, moim zdaniem, nie tędy droga.

Nauka języka obcego powinna odbywać się również poza zajęciami sensu stricto. Może mieć klasyczną postać pracy domowej lub też opierać się na kontakcie z żywym językiem. Dobór dodatkowych zadań zależy jedynie od naszej inwencji. Możemy oczywiście skorzystać z porad naszego nauczyciela, ale wskazane jest też przeanalizowanie własnych preferencji odnośnie nauki języków obcych. Jeżeli lubimy czytać w języku obcym dobrym sposobem pogłębienia naszych umiejętności będzie sięgnięcie po książki lub czasopisma. Natomiast, jeżeli bardziej fascynuje Was świat dźwięków, to dobrym rozwiązaniem będzie zapoznanie się z muzyką danego kraju lub też zwyczajne włączenie radia. Każda minuta kontaktu z językiem obcym przybliża nas do wyznaczonego celu. Może również sprawić, że zwiększy się pula słownictwa jakim dysponujemy, co stanowi ważny element komunikacji w danym języku.

Ponadto w Internecie znajdziemy liczne strony, które wspomogą komunikację w języku, którego się w danej chwili uczymy.Teksty pisane możemy zamieszczać na przykład na stronie Lang-8. Gdzie zostaną następnie poprawione przez native speaker’a. Pomoże nam to wyeliminować drobne błędy (pod warunkiem, że korekta będzie całkowicie poprawna), a czasami uzyskać dodatkowe sugestie gramatyczne lub leksykalne. Możemy również skorzystać z portali, które oferują nam kontakt z osobami posługującymi się na co dzień danym językiem. Na pewnym etapie możemy przenieść je na bardziej przyjazne komunikatory językowe – i nie tylko pisać, ale też mówić.

Jeżeli dopiero zaczynamy uczyć się danego języka obcego możemy tworzyć krótkie zdania lub dialogi z użyciem słownictwa, które poznaliśmy na lekcji. Nie muszą być one bardzo skomplikowane i rozbudowane. Wystarczy, że będą one stanowiły logiczną całość i niosły ze sobą znaczenie. Jeżeli mamy możliwość uzyskania korekty naszej pracy możemy pokusić się o tworzenie wypowiedzi wychodzących poza prosty schemat i zawierających nieco trudniejszą gramatykę oraz ćwiczących naszą intuicję językową. W miarę rozwoju naszych kompetencji językowych postarajmy się samodzielnie poszerzać zasób słownictwa dotyczący danego zagadnienia, oczywiście zważając, aby nie było ono nazbyt skomplikowane.

Podobnie możesz postąpić, jeżeli to co oferują ci lekcje w szkole lub zajęcia indywidualne są dla Ciebie zbyt małą stymulacją. Masz przecież możliwość wyjścia z inicjatywą pewnych modyfikacji lub udogodnień. Jeżeli natomiast nie jest to wykonalne (ponieważ grupa uczących się jest większa, a i tak część osób ma problem z opanowaniem materiału), zawsze masz alternatywę w postaci własnej pracy. W nauce języków obcych wkład własnej pracy może Ci bardzo pomóc. Dlatego nie licz tylko na to co osiągniesz na zajęciach (czas trwania lekcji jest ograniczony), tylko zacznij działać.

Comentários

Mensagens populares deste blogue

Jak pisać po portugalsku na komputerze, czyli klawiatura portugalska

Portugalski, a hiszpański

Książki do nauki języka portugalskiego (I) - Português XXI