Czy można samodzielnie nauczyć się języka obcego?

Wyobraź sobie, że pewnego dnia wpadasz na super pomysł nauki języka obcego. Powody są tutaj mało istotne: masz taki kaprys, poznałeś fantastycznych ludzi, ale nie możesz się z nimi dogadać lub  musisz opanować dany język w celach zawodowych. Niestety ze względu na swój styl życia nie jesteś w stanie uczyć się w konwencjonalny sposób tzn. z nauczycielem. A poza tym, chciałbyś zrobić to po swojemu. Decydujesz się więc na podjęcie trudu samodzielnej nauki i przystępujesz do działania. Jednak co należy zrobić, aby taka nauka była efektywna i doprowadziła Cię do osiągnięcia upragnionego celu.
Poniżej znajdziecie kilka elementów, na które warto zwrócić uwagę.

1.     Co Cię motywuje i dlaczego właśnie tego języka chcesz się nauczyć

Po pierwsze, dobrze jest dokonać wyboru takiego języka, który nam się rzeczywiście podoba.  Nie warto podążać jedynie za modą lub chwilowym zainteresowaniem. Nie przełoży się to bowiem w wystarczający sposób na poziom naszej wewnętrznej motywacji do nauki języka obcego. Co na dalszym etapie, gdy mogą się nam przytrafić chwile zwątpienia, okaże się zgubne. Natomiast jeżeli nasza motywacja będzie wystarczająco silna, to nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia nie będą stanowiły dla nas przeszkody.
Ponadto, dobrze jest cały czas podsycać motywację i zainteresowanie językiem obcym. Możemy to zrobić na przykład poprzez urozmaicanie nauki oraz wzbogacanie jej o nowe, bardziej praktyczne elementy. Dodatkowym aspektem stymulującym będą oczywiście sukcesy, które osiągamy na poszczególnych etapach. Znaczenie mają tutaj nie tylko te wielkie, wieńczące pewien etap, ale również te małe np. zrozumienie danego zagadnienia gramatycznego, umiejętność przeczytania i zrozumienia krótkiego tekstu czy też wiadomości w radiu lub telewizji.

2.    Dobre rozplanowanie nauki

Kolejnym istotnym aspektem jest odpowiednie rozplanowanie nauki. Dobrze jest wyznaczyć sobie cel i podzielić go na mniejsze, możliwe do zrealizowania etapy. Nie należy przy tym zbytnio przeceniać własnych możliwości. Znaczenie lepiej jest uczyć się własnym rytmem i nie wprowadzać niepotrzebnego napięcia, jeżeli nie uda nam się dotrzymać terminu.
Warto również pamiętać, że dobrze jest uczyć się języka obcego małymi partiami, wybierając w miarę możliwości najbardziej interesujące nas elementy. Nadmierne obłożenie materiałem nie przyniesie nam niczego dobrego (szansa, że zapamiętamy dużą ilość materiału jest raczej mglista), a poza tym przecież najzwyczajniej w świecie dysponujemy ograniczoną ilością czasu na naukę.

3.    Ustalenie własnych preferencji odnośnie uczenia się języka

Osoby posiadające wcześniejsze doświadczenia w nauce języków obcych mają zazwyczaj wypracowane własne strategie. Wiedzą, które metody im odpowiadają, a które w ogóle się nie sprawdzają, a w związku z tym nie warto ich stosować. Będą one tylko niepotrzebnie spowalniać proces nauki.
Przed nieco trudniejszym zadaniem stoją Ci, którzy postanowili nauczyć się pierwszego języka obcego. W takim wypadku możemy albo poprosić kogoś o radę albo też zdecydować się na „metodę prób i błędów”. Przy czym analizując swoje preferencje w nauce innych dziedzin, możemy wyeliminować te sposoby, które się nie sprawdziły.

4.   Dobór materiałów

Kolejny etap powinno stanowi poszukanie odpowiednich materiałów do nauki języka obcego. W tym przypadku mamy szeroki wybór. Poczynając od bardzo klasycznej metody – zakup podręczników i ćwiczeń, aż po cały zestaw  materiałów dostępnych w Internecie. Możemy je wykorzystać jako element uzupełniający (np. słuchanie radia, oglądanie filmów, czytanie książek, prasy lub przeglądanie wszelkiego rodzaju filmików i grafik) lub też całkowicie skupić się na takiej formie nauki. Wszystko zależy od naszych preferencji.
Na początek, dobrze jest oprzeć się na zagadnieniach, które nas interesują. W takim przypadku łatwiej jest na zapamiętać słownictwo, szczególnie jeżeli teoria idzie w parze z praktyką (np. w przypadku gier w języku obcym). Później możemy pokusić się o poszerzenie zakresu tematycznego, tak aby opanować większy zakres słówek, zwłaszcza jeżeli chcemy poznać języka naprawdę dobrze.

5.    Poszukanie kogoś z kim można poćwiczyć

W chwili, gdy już trochę opanujemy język obcy, dobrze jest znaleźć sposób na praktyczne wykorzystanie naszej wiedzy. Jeżeli mamy taka możliwość, to warto skorzystać z pomocy native speakera lub innych osób uczących się tego języka (jest to szczególnie przydatne w przypadku osób, które chcą poćwiczyć język mówiony). Do dyspozycji mamy ponadto różnego rodzaju fora językowe oraz strony, które pozwalają na przetestowanie własnych umiejętności (np. strona Lang-8, gdzie możemy zamieścić krótkie teksty w języku obcym, które są następnie korygowane przez native speakerów). Jest to idealne rozwiązanie dla tych osób, które chcą popracować nad umiejętnościami rozumienia tekstów pisanych oraz tworzenia własnych wypowiedzi.

Podsumowując temat:


Myślę, że języka obcego możemy nauczyć się samodzielnie. Wszystko zależy od motywacji oraz organizacji procesu nauki. Jednak trzeba pamiętać, że nie każdy jest w stanie samodzielnie zmotywować się do nauki. W takim przypadku lepiej sprawdzą się zajęcia, odbywające się w sposób systematyczny.

Comentários

Enviar um comentário

Mensagens populares deste blogue

Portugalski, a hiszpański

Jak pisać po portugalsku na komputerze, czyli klawiatura portugalska

Ogrom czasów i trybów w języku portugalskim.