Vocabulário temático – recenzja

Kochani czytelnicy,

Już dawno na moim blogu nie pojawiła się żadna recenzja podręcznika do nauki języki portugalskiego. Dlatego, dzisiaj postanowiłam nadrobić zaległości w tym temacie. Tym bardziej, że w Polsce pojawiły się ostatnio nowości wydawnictwa Lidel. Można więc powiedzieć, że są to rzeczy świeże. Przyznaję, że z niecierpliwością czekam, aż na naszym rynku pojawią się kolejne tytuły.

W pierwszej kolejności zdecydowałam się na opis podręcznika poświęconego słownictwu. Nazywa się on Vocabulário temático. Jest przeznaczony dla uczniów znajdujących się na różnych poziomach zaawansowania znajomości języka portugalskiego (A1-B2) i obejmuje różnorodne zagadnienia tematyczne. Poczynając od tych podstawowych np. związanych z jedzeniem, jak również opisuje kwestie bardziej zaawansowane np. geografia, matematyka, klimat czy rynek pracy.


Sama struktura podręcznika nie jest zbyt skomplikowana. W jego skład wchodzą  tabele wielojęzyczne tj. znajdziemy w nim tłumaczenie słówek portugalskich na język angielski, hiszpański, niemiecki oraz francuski. Przy każdym z wyrazów znajdziemy krótkie adnotacje gramatyczne np. informacje o rodzaju oraz liczbie rzeczownika lub typie czasownika. Przy niektórych wyrazach znajdziemy również dodatkowe wyjaśnienia oznaczone gwiazdką.


Ponadto w książce znajdziemy ćwiczenia, które ułatwiają opanowanie materiału. Posiadają one różnorodny charakter. Od prostych ćwiczeń słownikowych – np. poszukiwanie wyrazu, który nie pasuje do reszty, po uzupełnianie dialogów i tekstów, które pokazują słownictwo w kontekście żywego języka.Dla osób, które uczą się języka portugalskiego samodzielnie, na samym końcu podręcznika zamieszczono klucz odpowiedzi. W ten sposób można sprawdzić czy poprawnie wykonaliśmy dane ćwiczenie.

Comentários

 1. Gdzie można kupić tą książkę? Szukałam jej na wielu stronach księgarni, ale nie potrafię jej znaleźć a zależy mi na utrwalaniu słownictwa.
  Dzięki za pomoc! :)

  ResponderEliminar
  Respostas
  1. Swój egzemplarz kupiłam w księgarni Nowela. Mają sporo pozycji do języka portugalskiego.

   Eliminar

Enviar um comentário

Mensagens populares deste blogue

Portugalski, a hiszpański

Jak pisać po portugalsku na komputerze, czyli klawiatura portugalska

Książki do nauki języka portugalskiego (I) - Português XXI