Czasowniki nieregularne - ler, ver, ter i vir

Śledząc powoli wyniki ankiety, która jest zamieszczona na stronie, postanowiłam wrzucić coś na co wielu z Was czeka tj. post gramatyczny. Pełne wyniki przedstawię na blogu, już po zakończeniu głosowania. Poza tym już dawno nie było na blogu wpisu poświęconego właśnie gramatyce. Na początek będzie to coś dla początkujących.

Dzisiejszy wpis postanowiłam poświęcić czterem czasownikom nieregularnym - ler, ver, ter, oraz vir. Dlaczego spośród wielu wybrałam własnie te? Po pierwsze, należą one do grupy czasowników często używanych i dlatego warto je znać. Ponadto, można podzielić je na grupy wg. modelu odmiany. W ten sposób łatwiej je zapamiętać. Zapewne po spojrzeniu na odmianę od razu zorientujecie się o jaki podział mi chodzi - I grupa to "ter i vir", a II to "ler i ver".

Poniżej znajdziecie ich odmianę w czasie teraźniejszym:Jeżeli macie wątpliwości związane z portugalską gramatyką, coś Was nurtuje i chcielibyście, aby pojawiło się na blogu, to zapraszam do kontaktu (e-mail lub formularz kontaktowy). Postaram się jak najszybciej przygotować taki wpis.

Comentários

Mensagens populares deste blogue

Portugalski, a hiszpański

Jak pisać po portugalsku na komputerze, czyli klawiatura portugalska

Książki do nauki języka portugalskiego (I) - Português XXI