Słownik internetowy - Porto Editora

Coraz większą popularnością cieszą się słowniki internetowe. Są one szczególnie przydatne w erze kompletnego zabiegania i braku czasu. Nie zawsze znajdujemy chwilkę na przekartkowywanie tradycyjnego papierowego słownika (chociaż trzeba przyznać, że mam on swoje zalety). Tym bardziej się cieszę, że mogę podzielić się z wami informacją - linkiem do słownika, jednego ze znanych portugalskich wydawnictw Porto Editora. Osobiście, bardzo je lubię. Tradycyjne są wydawane również w wersji mini. W sam raz na wypad turystyczny lub gdy pilnie potrzebujemy pomocy - w czasie rozmowy, gdy brakuje nam słów ;)

Jeżeli chodzi o samą stronkę, to znajdziecie na niej kilka słowników. Poczynając od portugalsko - portugalskiego (przed i po zmianach Acordo), a kończąc na wielojęzycznych. Małym minusem dla osób nieznających innych języków obcych - na stronie nie ma wersji portugalsko - polskiej. Poza tym znajdziemy wszystkie znane języki europejskie.

Dodatkowo w "Dicionário da Língua Portuguesa" w czasie wyszukiwania czasowników pojawia nam się link conjugação - gdzie możemy znaleźć odmianę czasownika. Jednak obecnie w bardziej ograniczonej wersji. Aby zobaczyć pełną odmianę trzeba się zarejestrować. Mimo to nie należy się załamywać. W takim przypadku mamy do wyboru jeszcze inne strony, które możemy wykorzystać, gdy nie znamy odmiany czasownika.

Kończąc należy wspomnieć, że przeszukując słownik znajdziemy wiele wyrażeń idiomatycznych  powiązanych z danym słówkiem oraz oznaczone warianty z brazylijskiego portugalskiego. 

Comentários

Mensagens populares deste blogue

Portugalski, a hiszpański

Jak pisać po portugalsku na komputerze, czyli klawiatura portugalska

Książki do nauki języka portugalskiego (I) - Português XXI