Gramática ativa (versão brasileira)

Tak jak obiecałam w ostatnim poście, przygotowałam miłą niespodziankę (mam nadzieję ;)) dla osób uczących się języka portugalskiego w wariancie brazylijskim. Nie jest to zapewne nic wielkiego... a być może wielu z Was już słyszało o tym podręczniku.  Jednak mam nadzieję, że informacja Wam się przyda.


Jak wiadomo w Polsce dość trudno jest znaleźć materiały do nauki języka portugalskiego w wariancie brazylijskim. Chociaż wiele osób pomimo przeciwności się na niego decyduje, to z pewnością brak ten jest odczuwany. Z pomocą, w pewnym zakresie, przyszło portugalskie wydawnictwo Lidel - edições técnicas (które wydaje między innymi znane podręczniki do nauki języka portugalskiego). W ich ofercie pojawiła się "Gramática Ativa (versão brasileira)". Jest ona oparta na podręcznikach do wariantu europejskiego o tej samej nazwie. Dlatego też posiada podobne atuty:

1.  Podręcznik nadaje się do pracy samodzielnej i w klasie (dołączony jest klucz odpowiedzi).

2.  Jego struktura jest przejrzysta - na jednej stronie znajdziemy omówienie zasad, na drugiej - ćwiczenia do wykonania.

3.  Do obu części dołączono płyty, na których nagrane są wszystkie odpowiedzi do ćwiczeń. Co może być szczególnie pomocne dla osób nie obeznanych z wymową brazylijską.

4. Trudniejszym zagadnieniom poświęcono więcej rozdziałów, dzieląc je na mniejsze części. Dzięki temu łatwiej je opanować (np. modo subjuntivo)


Mimo, że bardzo lubię ten podręcznik, dostrzegam pewne wady

1. Jeżeli ktoś szuka bardziej obszernych wyjaśnień lub chce dogłębnie zapoznać się z gramatyką, to powinien rozważyć zaopatrzenie się też w inne podręczniki (chociaż i tutaj - w drugiej części - znajdziemy trudniejsze zagadnienia np. dotyczące zasad stosowania akcentu graficznego).

2. Nie wszystkie zawarte w podręczniku ćwiczenia są jakoś super ciekawe. Jednak z drugiej strony wydają się pomocne dla osób uczących się języka na poziomie podstawowym i średnio-zaawansowanym.

3. Moim zdaniem niektóre zagadnienia wymagają wykonania większej liczby ćwiczeń.

Comentários

Mensagens populares deste blogue

Portugalski, a hiszpański

Jak pisać po portugalsku na komputerze, czyli klawiatura portugalska

Książki do nauki języka portugalskiego (I) - Português XXI